Zerrin Saral

Zerrin Saral, Ankara’da doğdu. A.Ü İşletme Fakültesi mezunu. Edebiyatla ilgili ilk çalışması ve ilk basılı eseri kadın tarihi üzerine araştırmaların yer aldığı ve Neriman Ağaoğlu ile hazırladıkları Edebiyatımızda Kadın Yazarlar Sözlüğü’dür. (2013) Öykülerinin yanında makale, deneme, kitap tanıtım yazıları ve editörlüğünü üstlendiği dosya çalışmaları Varlık, Öykü Gazetesi, Patika, KE Dergi, Virüs, BirGün Kitap, Roman Kahramanları olmak üzere çeşitli dergi, gazete ve dijital platformlarda yayımlandı.

“Öykü Zamanlığı” başlığı altında Aksisanat Portal için öykücülerle söyleşiler yaptı. Öyküden Çıktım Yola (2014), Yakından Geçen Mülteci Öyküler (2018), Şehir Söner Biz Yanarız-Pavyon Öyküleri (2021), Kentin Şiir Kıyısı (2021-Deneme) seçkilerinde öyküleri yer aldı. Eskişehir Sanat Derneği 2020 Öykü Ödülü’ne değer görüldü. 1. Oğuz Atay Öykü Yarışması’nda Demirci Minço’nun Çırağı adlı öyküsü ilk on öykü arasına girerek anı kitabında yer aldı. 

Patika ve Çağdaş Türk Dili dergilerine 2018’den bu yana desen çalışmalarıyla katkı sunmaktadır. “10 Kadın 10 Fırça” adlı karma resim sergisine Lavi ve yağlı boya eserleri ile katıldı. (2018) Uzun yıllar Anadolu Üniversitesinde çalıştı, hâlen özel sektörde çalışmaya devam etmektedir.  Begüm ve Zeze’nin annesi. 

yayımladığımız kitapları