Kurtlar Hanedanlığı

Oscar Wilde’ın, “Chaucer’den bu yana tek gerçek hikâye anlatıcımız” dediği William Morris, Odisseia’yi İngilizceye çevirmekle kalmadı, Kurtlar Hanedanlığı ile kendi Homerik şaheserini de kaleme aldı. Romalılar ve Gotlar arasındaki amansız mücadeleyi epik bir dille kurgulayan Morris, romanına eklediği sagalar ile de âdeta bir İskandinav rüzgârı estiriyor.

Tanrılar ve insanlar arasındaki tuhaf efsaneleri, nitelikli bir sanat şöleniyle karşımıza çıkaran Kurtlar Hanedanlığı, Tolkien’in Orta Dünya’sına ilham kaynağı oldu. Şimdi savaş boynuzu çalındı, Roma lejyonları yaklaşıyor ve Orta Yurt’un kadim halkları, Savaş Dükü Thiodolf’un arkasında kılıçlarını kalkanlarına vurmakta. Tanrıların ise başka bir planı var: Cücelerin işlediği, ölümsüzlük vadeden, büyülü ve lanetli bir zırh…

yazar

William Morris

William Morris, 1834’te dünyaya geldi. Yazarlığının yanı sıra şair, çevirmen ve ressam olarak da tanınmaktadır. Aynı zamanda Britanya’nın önde gelen erken dönem sosyalistlerindendir. Düzyazıda romans üslubunu benimseyen Morris tamamıyla fantastik dünyaları mekân edinen anlatılarıyla göze çarpar. Lirik ve büyülü anlatımıyla fantastik kurgu alanında kendinden sonra gelen başta J.R.R. Tolkien olmak üzere birçok yazara öncü olmuştur. Vacilando Kitap tarafından yayımlanan Kurtlar Hanedanlığı, Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ne ilham kaynağı olan önemli bir eser olarak kabul edilmektedir..