Profesör’ün Evi

Yirminci yüzyılın en çok beğenilen yazarlarından biri olan, Pulitzer ödüllü Willa Cather, hayatının kontrolünü kaybeden orta yaşlı bir adamın lirik ve acı-tatlı hikâyesini anlatıyor bu romanda.

Profesör Godfrey St. Peter, ellili yaşlarında, hayatını işine, karısına, bahçesine ve kızlarına adamış başarılı biridir. Ancak St. Peter yeni ve daha konforlu bir eve taşınacağı sırada içinde bir isyan başlar. Önceleri bu isyan, ailesinin isteklerine karşı hafif bir direnişten öteye geçmese de zamanla belli belirsiz bir şekilde hayatını kuşatır, tüm düzenini değiştirir ve Profesör’ün geçmişi sorgulamasına sebep olur.

Ailesinden ayrı bir yaz dönemi geçiren Profesör, eski evinin çalışma odasında geçmişin rahatlatıcı, tanıdık manzaralarını ve bir savaş kurbanı olan, ilham kaynağı Tom Outland’i her anında hatırlamaya başlar.

Profesör’ün Evi, duygusal bir yıkım ve yenilenme üzerine, derin ruhsal gözlemlerle ilerleyen, Willa Cather’ın özenle oluşturduğu karakterlerle ve hikâyeyle ilerleyen muhteşem bir roman.