Suçluyorum

13 Ocak 1898 tarihinde, Paris’te yayımlanan L’Aurore gazetesinde meşhur edip Emile Zola’nın doğrudan Fransız Cumhurbaşkanı’nı muhatap aldığı bir mektup yayımlanır.
“Suçluyorum” manşetiyle sunulan bu mektup Fransız ordu düzenini kıyasıya eleştirmesi, sırf Yahudi kökenli olduğu için ordudan uzaklaştırılan ve hatta tevkif edilen Dreyfus’ün başından geçenlerin perde arkasını tüm detaylarıyla ortaya koymasıyla Fransa’da adeta bomba etkisi yaratır. Almanlara millî sırları sattığına inanılan Yüzbaşı Dreyfus’ün suçsuz olduğunu savunan yazar, sahte belgeleri bir dedektif hassasiyetiyle çürütür.
Zola sadece Dreyfus’ü hapseden ve sorgu sual kabul etmeyen feodal düzeni değil, aynı zamanda anti-semitist dünya görüşünü de vicdanen yargılamıştır.
Şöhretinin zirvesindeyken, suya sabuna dokunmadan yaşamak yerine, karşısına orduyu ve Fransız iktidarını alan Zola, Sartre’ın “Aydınlar Üzerine” eserinde aradığı o aydının tam adresi gibidir. “Suçluyorum” bir yazarın akıcı anlatımıyla ve vakur duruşuyla tarihin akışını değiştiren kıymetli metinlerden.
Vacilando Kitap ve Penna Tipografi iş birliğiyle hayata geçen projede, “Suçluyorum” 1898 edisyonu ve gazete baskısıyla günümüze değer katıyor.